Ogólne korzyści płynące z termomodernizacji budynków dotyczą zarówno właścicieli nieruchomości, zarządców, jak i samych użytkowników tych obiektów. Termomodernizacja to nie tylko krok w stronę zrównoważonego rozwoju, oszczędności energii i dbałości o środowisko naturalne, ale przede wszystkim podniesienie komfortu i standardu obiektów. A to wiąże się bezpośrednio z korzyściami finansowymi wynikającymi z kosztów eksploatacji i wykorzystania obiektu.
Badania pokazują, że 75-90 procent obecnych zasobów budowlanych w Europie będzie nadal w użyciu do 2050 r. Dla zarządców nieruchomości i właścicieli budynków renowacja jest okazją do zaoszczędzenia pieniędzy, zwiększenia wartości nieruchomości i wydłużenia okresu użytkowania ich aktywów w sposób, który jest zarówno tańszy, jak i lepszy dla środowiska niż budowanie nowych obiektów. To szansa na nowe, drugie życie budynków.
Korzyści z termomodernizacji budynków publicznych, hoteli czy biurowców:
- Obniżenie kosztów eksploatacji - materiały izolacyjne np. wełna skalna poprawiają parametry cieplne budynku, dzięki czemu spada zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie takiego obiektu. Zmniejszenie zużycia energii na cele grzewcze i klimatyzację jest skuteczną strategią obniżania całkowitego kosztu eksploatacji i utrzymania, a co za tym idzie podnoszenia atrakcyjności obiektu.
- Podniesienie komfortu budynku – dzięki odpowiedniej izolacji z wełny skalnej w budynku panować będzie odpowiednia temperatura i akustyka, dając najwyższy komfort pracy i przebywania w budynku, co wpływa na atrakcyjność powierzchni wynajmowanych. Cisza i odpowiednia temperatura zarówno zimą i latem to idealne warunki do pracy, zabawy czy nauki.
- Renowacja dla większej trwałości - dzięki wysokiej jakości izolacji termicznej z wełny skalnej budynek zyskuje nowe życie nie tylko pod względem wyglądu, ale również pod względem trwałości i odporności obiektu. Dzięki temu może pracować jako inwestycja przez wiele kolejnych lat.
- Tworzenie zdrowszych i bezpieczniejszych przestrzeni - zdrowszy klimat w pomieszczeniach jest możliwy dzięki izolacji z wełny skalnej, która pozwala na ograniczenie kondensacji wilgoci i poprawę i utrzymanie korzystnego mikroklimatu.
Zmniejszenie śladu węglowego budynku, poprawa efektywności finansowej, zarówno wynikającej z kosztów jak i z atrakcyjności powierzchni budynku do wynajmu, czy też poprawa komfortu ma kluczowe znaczenie dla prowadzenia zrównoważonego biznesu i tworzenia zrównoważonych, zdrowych budynków przyszłości. Dzięki rozwiązaniom z wełny skalnej ROCKWOOL właściciele nieruchomości mogą przekształcić istniejące budynki w nowoczesne i wydajne przestrzenie, wykorzystywane przez wszystkich.