Współczynnik przenikania ciepła U - według norm, według obliczeń
Każda przegroda budynku ma określone wymagania, jeśli chodzi o termoizolacyjność. Tylko dom budowany zgodnie z przepisami technicznymi ma szansę być domem energooszczędnym, a to obecnie bardzo istotna i pożądana cecha budynków. Nie poprawi się sytuacja klimatyczna, nie zmniejszy się zanieczyszczenie powietrza, wód, jeżeli budownictwo nie będzie coraz mniej energochłonne.
Współczynnik przenikania ciepła U określa ile energii (wyrażonej w watach) przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody (ściany, dachu, okna, drzwi), gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi 1 K (kelwin). Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/(m²·K). Im niższy współczynnik U przegrody, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody. Jako współczynnik jego wartość nie zależy od strefy klimatycznej, wilgotności i temperatury.
Dlaczego trzeba znać U przegród budowanego czy remontowanego domu?
To jedno z koniecznych wymagań, by dom spełniał obowiązujące przepisy. Od stycznia 2021 roku obowiązuje trzeci ostatni etap wprowadzonych w 2013 roku zmian w Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Izolacyjność cieplna ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów, podłóg, stropów, okien, drzwi, jest dopasowania do realiów dzisiejszego sposobu budowania.
Przegrody takie, jak dachy i stropodachy, ściany zewnętrzne, podłogi na gruncie powstają z różnych materiałów. Dlatego projektując budynek, trzeba obliczać współczynniki U dla każdej z tych przegród, biorąc pod uwagę parametry i grubości poszczególnych materiałów budowlanych, z jakich powstają.
Szczegóły i odpowiednie wartości służące wyliczeniu współczynnika U znajdują się w normach PN-EN ISO 6946: 2017-10 „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania. ”oraz PN-EN ISO 13370:2017-09 “Cieplne właściwości użytkowe budynków – Przenoszenie ciepła przez grunt – Metody obliczania.”
Jeśli zaś chodzi o stolarkę otworową, to wybierając okna i drzwi zewnętrzne, trzeba uzyskać informację o ich współczynniku U od producenta.
Skorzystaj z narzędzia do obliczenia współczynnika U
Pobierz narzędzie do analizy projektowanych przegród pod kątem izolacyjności cieplnej, kondensacji pary wodnej oraz wysychania wilgoci.