Izolacja okładziny ściennej ustrojem akustycznym
W wypadku, gdy jest konieczność wyciszenia ściany istniejącej już ściany, można wykorzystać przedściankę z płyt gipsowo-kartonowych. Do izolacji takiej ściany wykorzystuje się płyty ROCKTON.
Przedścianka zainstalowana do ściany działowej z betonu komórkowego znacznie poprawi izolacyjność akustyczną przegrody. Jeżeli będzie miała pojedynczą okładzinę gipsowo-kartonową z płyty o grubości 12,5 mm, to uzyskamy przyrost izolacyjności akustycznej DRw do 8 dB. Natomiast przedścianka na pojedynczym ruszcie, z pojedynczym opłytowaniem z płyt gipsowych-kartonowych o grubości 12,5 mm dostawiona do ściany z pustaków ceramicznych, podniesie wskaźnik izolacyjności akustycznej nawet o 9 dB.
Płyty ROCKTON SUPER z wełny skalnej ROCKWOOL mogą być stosowane nie tylko jako niepalne ocieplenie i izolacja akustyczna ścian działowych, ale też ścian trójwarstwowych, osłonowych, o konstrukcji szkieletowej z elewacją z paneli, drewnianych stropów belkowych i podłóg na legarach, a także poddaszy użytkowych.
Izolacja akustyczna podłóg
Produkty z wełny skalnej ROCKWOOL charakteryzują się wysoką gęstością, znakomicie redukują hałas i pochłaniają dźwięki, doskonale zdają więc egzamin w roli izolacji akustycznej podłóg.
Stropy powinny mieć taką izolacyjność akustyczną, by zapewnić odpowiednie warunki do pracy, snu i odpoczynku. Dodatkowe warstwy izolacji układane na stropach pozwalają zmniejszyć przenikanie hałasu pomiędzy pomieszczeniami. Do izolacji akustycznej podłóg pływających polecany jest sprężysty materiał ze skalnej wełny ROCKWOOL – płyty STEPROCK PLUS, które oddzielają warstwę podkładu od stropu, poprawiając wytłumienie dźwięków uderzeniowych. Podobnie płyty STEPROCK SUPER znacznie zmniejszają poziom przenikania dźwięków uderzeniowych i powietrznych.
Płyty STEPROCK PLUS i STEPROCK SUPER stosuje się do izolacji akustycznej:
- stropów garaży i podłóg na podkładzie cementowym
- podłóg na gruncie na podkładzie cementowym
- podłóg na podkładzie cementowym lub anhydrytowym na masywnym stropie międzykondygnacyjnym
- podłóg pływających na podkładzie z płyt OSB-3 oraz płyt Fermacell 2E22 masywnych międzykondygnacyjnych stropów rozdzielających pomieszczenia mieszkalne
Wykonanie izolacji akustycznej podłóg:
- Izolację wykonuje się jednowarstwowo lub wielowarstwowo, układając płyty mijankowo.
- Na ociepleniu podłogi zawsze należy ułożyć folię budowlaną z wywinięciem na ściany i sklejoną na zakładach, by szybciej schnął podkład wykonany na mokro.
- Należy stosować podkłady cementowe o wytrzymałości na ściskanie minimum 12 MPa i zginanie minimum 3 MPa.
- Podkład anhydrytowy powinien charakteryzować się wytrzymałością na ściskanie minimum 25 MPa i zginanie minimum 5 MPa.
- Jeżeli strop jest nad pomieszczeniem mokrym, to pod ociepleniem należy wykonać izolację wodoszczelną.