Oto praktyczne wskazówki, które pomogą ci stworzyć cichą przestrzeń oraz przyniosą spokój rodzinie i przyjaciołom.
Wyciszaj pokój od środka
Skutecznie wytłumisz pokój nie od zewnątrz, lecz od środka pomieszczenia, które jest źródłem głośnych dźwięków. W takim przypadku warto skorzystać z możliwości, jakie dają konstrukcje wypełnione wełną skalną i zamontować taką na ścianach i suficie. Wyciszając to jedno pomieszczenie, uzyskasz ciszę w całym domu. Natomiast jeśli dodatkowo pragniesz poprawić akustykę pokoju do ćwiczeń, możesz umieścić, od zewnętrznej strony tego pomieszczenia, dodatkowe, lekkie ścianki. Takie ścianki montuje się do zewnętrznych ścian murowanych, zachowując 1 cm przestrzeni pomiędzy płaszczyznami. Pamiętaj również, że obudowanie pomieszczenia od wewnątrz powoduje jego pomniejszenie o około 7-8 cm z każdej strony.
Do wyciszenia pokoju użyj wełny skalnej
Przestrzeń rusztu najlepiej wypełnij miękkimi płytami lub matami z wełny skalnej o gęstości powyżej 30 kg/m3 i grubości co najmniej 5 cm. Dzięki nim poprawisz akustykę w domu o kilkanaście decybeli (dB). Wełna skalna skutecznie tłumi nie tylko hałas, ale i drgania, poza tym jest sprężysta i łatwa do szczelnego ułożenia w przestrzeni konstrukcji wyciszającej. Konstrukcję tę wykonaj z metalowych profili. Natomiast podkładkami tłumiącymi taśmy filcowej lub piankowej oddziel istniejące ściany i stropy od rusztu. Dodatkowo, aby dźwięków nie było słychać w pomieszczeniach umiejscowionych nad głośnym pokojem, możesz zamontować sufit podwieszany z wykorzystaniem np. płyt Rockfon.
Starannie wykonaj i wypełnij ruszt
Pamiętaj o tym, aby jak najdokładniej i najszczelniej ułożyć wełnę skalną, a płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe dokręcić tak, aby nie wpadały w drgania. Im staranniej wykonasz tę pracę, tym lepszy efekt odczujesz.