Rodzaj ocieplenia dachu płaskiego, czyli stropodachu, zależy przede wszystkim od jego konstrukcji – czy jest wentylowany czy niewentylowany, oraz od pokrycia dachowego, jakie zostanie zamontowane.
Dach płaski o konstrukcji wentylowanej umożliwia cyrkulację powietrza nad stropem. Natomiast w dachu niewentylowanym poszczególne warstwy przylegają bezpośrednio do siebie.
Jednak niezależnie od tego, który typ dachu planujemy ocieplić, istotne jest, by korzystać z najlepszych materiałów budowlanych i ekip z dobrą renomą. Stropodach to konstrukcja wymagająca, pełni bowiem nie tylko funkcję konstrukcyjną, ale jest też przegrodą hydroizolacyjną, termoizolacyjną, akustyczną i regulującą przepływ pary wodnej.
Stropodach wentylowany
W stropodachach wentylowanych wodoszczelne pokrycie chroniące przed opadami atmosferycznymi, jest oddzielone od izolacji cieplnej wentylowaną szczeliną powietrzną. Ta szczelina pełni funkcję warstwy wentylacyjnej, dzięki której zostają wyeliminowane problemy wynikające z niekontrolowanego przepływu wilgoci. Warstwa izolacyjna nie zostanie zawilgocona, ponieważ nie będzie się wykraplać para wodna z ogrzewanych pomieszczeń.
Jak izoluje się dach płaski wentylowany? Na konstrukcji nośnej układa się paroizolację, następnie warstwę ocieplającą np. z wełny skalnej. Kolejną warstwą jest szczelina wentylacyjna, potem dach właściwy i na koniec warstwa pokryciowa uszczelniająca.
Czym ocieplać dach wentylowany?
Najczęściej stosuje się technikę wdmuchiwania przez otwory wentylacyjne materiału izolującego. Takim produktem jest wełna skalna GRANROCK SUPER firmy ROCKWOOL, stosowana w technice nadmuchu.
Wykonuje się z niej nie tylko niepalne ocieplenie stropodachów wentylowanych (gęstości 30 i 45 kg/m3), ale także poziomych przestrzeni poddaszy nieużytkowych, skośnych przestrzeni poddaszy użytkowych, ścian trójwarstwowych i ścian o konstrukcji szkieletowej (gęstość 60 kg/m3).