Zacznijmy od tego, że jeżeli poddasze ma być nieużytkowe, to najefektywniejszym rozwiązaniem jest ocieplenie stropu pod nim. W tym wypadku nie ma sensu inwestować w izolację połaci dachu, bowiem byłoby to bardziej pracochłonne i droższe.

Zakres prac oraz dobór produktów do termoizolacji poddasza nieużytkowego zależy od typu jego konstrukcji. Inaczej wygląda to w wypadku drewnianego stropu belkowego, inaczej, gdy strop jest masywny betonowy, a jeszcze inaczej, kiedy poddasze jest trudno dostępne lub chcemy wykonać izolację bezpośrednio na płytach gipsowo-kartonowych lub folii paroizolacyjnej.

Do izolacji poddasza polecane są produkty z wełny skalnej z oferty ROCKWOOL.

Dlaczego należy wykonać ocieplenie poddasza nieużytkowego wełną skalną?

Jest to bowiem najekonomiczniejsze rozwiązanie w przypadku, gdy poddasze nie jest użytkowe. Do ocieplenia stropu są przeznaczone odpowiednie produkty izolujące,  zarówno na poddasze belkowe drewniane, jak i strop masywny betonowy.

Idealnym produktem do ocieplania poddasza nieużytkowego jest wełna skalna, wytwarzana z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks), połączonego środkami wiążącymi, z dodatkiem impregnatów. Z tego wynikają jej zalety, które mają szczególne znaczenie właśnie przy izolacji poddasza nieużytkowego. Wełna skalna jest hydrofobowa, więc nie chłonie wilgoci z powietrza i ma znikomą wilgotność sorpcyjną. Jest także odporna biologicznie, nie pozwala na rozwój mikroorganizmów, nie gnije.

ROCKWOOL oferuje produkty z wełny skalnej do izolacji zarówno stropu betonowego, jak i belkowego. To maty  TOPROCK SUPER, TOPROCK PLUS płyty SUPERROCK, ROCKMIN PLUS, ROCKMIN oraz GRANROCK SUPER w technologii nadmuchu.

Pamiętajmy, że jeżeli poddasze będzie całkowicie nieużytkowe, to wystarczy je ocieplić. Natomiast jeśli ma pełnić funkcję strychu do przechowywania rzadko używanych rzeczy czy do suszenia prania, to konieczne jest zbudowanie pomostu ażurowego na ocieplonym stropie, który umożliwi chodzenie po nim.

Ocieplenie poddasza nieużytkowego na stropie drewnianym belkowym wełną skalną

Strop belkowy poddasza nieużytkowego ociepla się według poniższych etapów:

W zależności od panujących warunków wilgotnościowych w pomieszczeniu oraz typu wentylacji, może być konieczne zastosowanie folii paroizolacyjnej zanim przystąpimy do ocieplania. Zadaniem folii jest regulacja poziomu wilgotności w pomieszczeniach, zapobieganie gromadzeniu się wilgoci w konstrukcji dachu oraz zapewnianie skuteczności działania izolacji termicznej poprzez zapewnienie szczelności i eliminację niekontrolowanego przepływu powietrza. W takim wypadku ROCKWOOL poleca aktywną folię ROCKTECT Intello Climate Plus.

Kolejnym etapem jest izolacja stropodachu wentylowanego, którą można  wykonywać z rolek i płyt z wełny skalnej. ROCKWOOL oferuje takie płyty, jak: TOPROCK SUPERTOPROCK PLUS lub płyty SUPERROCK, ROCKMIN PLUS, ROCKMIN.  By zapewnić wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnić wymagania stawiane w warunkach technicznych budynkom na 2021 rok, grubość izolacji powinna wynosić 35 cm. Płyty z wełny skalnej należy układać mijankowo, w dwóch warstwach.

Pamiętajmy, że bezpośrednio po warstwach ocieplenia chodzić nie wolno. Należy więc zbudować pomost ażurowy z desek, by możliwe było chodzenie po ocieplonym stropodachu.

  1. Pomost ażurowy z desek umożliwia chodzenie po ocieplonym stropodachu belkowym. Powinien być zbudowany z desek z 8-milimetrowymi szparami. Bezpośrednio po warstwach ocieplenia chodzić nie wolno!
  2. Legary na belkach stropu.
  3. Pomiędzy deskami pomostu a ociepleniem powinna być 2-3-centymetrowa  wentylowana szczelina, zapewniająca swobodne ujście pary.
  4. Izolacje stropodachu wentylowanego wykonujemy z maty z wełny skalnej TOPROCK PREMIUM, TOPROCK PLUS lub płyt SUPERROCK PREMIUM, ROCKMIN PLUS, ROCKMIN.  Standard ROCKWOOL przewiduje grubość izolacji 35 cm, układanej mijankowo w dwóch warstwach, co zapewnia wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnienie wymagań stawianych w warunkach technicznych budynkom na rok 2021.
  5. W zależności od panujących warunków wilgotnościowych w pomieszczeniu  oraz typu wentylacji, może być konieczne zastosowanie folii paroizolacyjnej. ROCKWOOL zaleca stosowanie aktywnej folii ROCKTECT INTELLO PLUS, która reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach dzięki zmiennemu operowi dyfuzyjnemu, zapobiega gromadzeniu wilgoci w konstrukcji dachu oraz zapewnia skuteczność działania izolacji termicznej, zapewniając szczelność i eliminując niekontrolowane przepływy powietrza.
  6. Wykończenie sufitu płytami g-k lub boazerią.
  7.  
applications, attic

Ocieplenie poddasza nieużytkowego na betonowym stropie masywnym wełną skalną

Na betonowych stropie wykonuje się izolację z mat z wełny skalnej takich, jak : TOPROCK SUPERTOPROCK PLUS lub płyty SUPERROCKROCKMIN PLUSROCKMIN. Wełnę skalną rozkłada się tak, by szczelnie pokryła całą powierzchnię.

Zgodnie ze standardem ROCKWOOL izolacja powinna mieć grubość 35 cm, ułożona mijankowo w dwóch warstwach. Taki montaż zapewni wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełni  wymagania stawiane budynkom w warunkach technicznych na 2021 rok.

W miejscach, gdzie jest utrudniony lub niemożliwy montaż mat czy płyt, stosuje się nadmuch wełny skalnej GRANROCK SUPER.

Po ułożeniu ocieplenia, nie wolno po nim chodzić. Jeżeli jest taka konieczność, to albo trzeba zbudować drewniany pomost, albo położyć pas twardych płyt HARDROCK MAX lub STEPROCK HD w miejscach przyszłych chodników.

  1. Pokrycie dachowe z dachówki lub blachy.
  2. Kontrłata zamontowana wzdłuż krokwi.
  3. Membrana wysokoparoprzepuszczalna na krokwiach.
  4. Krokiew.
  5. Wentylowana pustka powietrzna.
  6. Izolacje na stropie wykonujemy z maty z wełny skalnej TOPROCK PEEMIUM, TOPROCK PLUS lub z płyt SUPERROCK PREMIUM, ROCKMIN PLUS, ROCKMIN. Standard ROCKWOOL przewiduje izolację o grubości 35 cm, układaną mijankowo w dwóch warstwach, co zapewnia wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnienie wymagań stawianych w warunkach technicznych budynkom na rok 2021.
  7. W miejscach, gdzie jest utrudniony lub niemożliwy montaż mat lub płyt, stosuje się granulat GRANROCK SUPER. Wdmuchuje się go specjalną maszyną do nadmuchu granulatów izolacyjnych.
  8. Strop masywny betonowy.
  9. Wykończenie sufitu gładzią gipsową.
  10.  
applications, attic

Ocieplenie poddasza nieużytkowego trudnodostępnego wełną skalną

Jeżeli poddasze nieużytkowe jest trudno dostępne, są tam miejsca, gdzie układnie płyt izolacyjnych byłoby utrudnione, wtedy najlepszą metodą jest technologia nadmuchu. Polecanym do tego produktem jest GRANROCK SUPER – czyli wełna skalna w technologii nadmuchu.

To bezpieczny materiał do izolacji poddasza. Pracuje się nim szybko i łatwo, jest całkowicie niepalny (najwyższa klasa reakcji na ogień A1), paroprzepuszczalny oraz ekologiczny (wełnę skalną można w całości poddać recyklingowi).

  1. Dachówka lub blacha na łatach.
  2. Kontrłata.
  3. Wiązar prefabrykowany.
  4. Granulat GRANROCK SUPER należy nadmuchiwać na folię ROCKTECT Intello Climate Plus.
  5. Folia ROCKTECT Intello Climate Plus jest montowana od dołu wiązara za pomocą łat 40 x 60 mm.
  6. Łaty muszą być przykręcone w rozstawie co 40 cm za pomocą wkrętu do drewna 4,2 x 70 mm. Krawędzie folii trzeba dodatkowo przymocować bezpośrednio do wiązara za pomocą zszywek.
  7. Na koniec należy wykonać stelaż i przykręcić płyty g-k.
applications, attic

Izolacja poddasza nieużytkowego bezpośrednio na płytach g-k lub folii paroizolacyjnej

Jeżeli planujemy izolować strop poddasza nieużytkowego bezpośrednio na płytach gipsowo-kartonowych lub folii, to idealnym do tego produktem jest GRANROCK SUPER.

W wypadku nadmuchiwania na płyty gipsowo-kartonowe, należy uwzględnić ciężar izolacji (każdy centymetr izolacji GRANROCK SUPER waży około 0,3 kg/m²).

GRANROCK SUPER można także nadmuchiwać bezpośrednio na folię paroizolacyjną ROCKTECT Intello Climate Plus, która aktywnie reguluje wilgotność w pomieszczeniu, zmieniając swoje właściwości w zależności od warunków.

By wykonać izolację z GRANROCK SUPER używa się dowolnej maszyny do nadmuchu materiałów izolacyjnych.

Uwaga - przed rozpoczęciem nadmuchu warto zaznaczyć umiejscowienie instalacji elektrycznych, kanałów wentylacji i innych instalacji na poddaszu. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie je znaleźć, gdy będą wymagały naprawy lub konserwacji.

Dlaczego dobra izolacja powinna być z wełny skalnej?

Jest to bowiem produkt wytwarzany w przeważającej mierze z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks), połączonego środkami wiążącymi, z dodatkiem impregnatów. Wełna skalna ma bardzo istotne właściwości:

  • jest niepalna, a więc podnosi bezpieczeństwo pożarowe budynku
  • jej trwałość określa się na ponad 55 lat!
  • doskonale reguluje mikroklimat w pomieszczeniach
  • świetnie wygłusza wnętrza
  • jest hydrofobowa, czyli nie chłonie wilgoci z powietrza i ma znikomą wilgotność sorpcyjną;
  • nie pozwala na rozwój mikroorganizmów, nie gnije, ponieważ jest odporna biologicznie.

Dowiedz się więcej o rekomendowanych rozwiązaniach do ocieplenia poddaszy nieużytkowych