Zacznijmy od tego, że jeżeli poddasze ma być nieużytkowe, to najefektywniejszym rozwiązaniem jest ocieplenie stropu pod nim. W tym wypadku nie ma sensu inwestować w izolację połaci dachu, bowiem byłoby to bardziej pracochłonne i droższe.
Zakres prac oraz dobór produktów do termoizolacji poddasza nieużytkowego zależy od typu jego konstrukcji. Inaczej wygląda to w wypadku drewnianego stropu belkowego, inaczej, gdy strop jest masywny betonowy, a jeszcze inaczej, kiedy poddasze jest trudno dostępne lub chcemy wykonać izolację bezpośrednio na płytach gipsowo-kartonowych lub folii paroizolacyjnej.
Do izolacji poddasza polecane są produkty z wełny skalnej z oferty ROCKWOOL.
Dlaczego należy wykonać ocieplenie poddasza nieużytkowego wełną skalną?
Jest to bowiem najekonomiczniejsze rozwiązanie w przypadku, gdy poddasze nie jest użytkowe. Do ocieplenia stropu są przeznaczone odpowiednie produkty izolujące, zarówno na poddasze belkowe drewniane, jak i strop masywny betonowy.
Idealnym produktem do ocieplania poddasza nieużytkowego jest wełna skalna, wytwarzana z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks), połączonego środkami wiążącymi, z dodatkiem impregnatów. Z tego wynikają jej zalety, które mają szczególne znaczenie właśnie przy izolacji poddasza nieużytkowego. Wełna skalna jest hydrofobowa, więc nie chłonie wilgoci z powietrza i ma znikomą wilgotność sorpcyjną. Jest także odporna biologicznie, nie pozwala na rozwój mikroorganizmów, nie gnije.
ROCKWOOL oferuje produkty z wełny skalnej do izolacji zarówno stropu betonowego, jak i belkowego. To maty TOPROCK SUPER, TOPROCK PLUS płyty SUPERROCK, ROCKMIN PLUS, ROCKMIN oraz GRANROCK SUPER w technologii nadmuchu.
Pamiętajmy, że jeżeli poddasze będzie całkowicie nieużytkowe, to wystarczy je ocieplić. Natomiast jeśli ma pełnić funkcję strychu do przechowywania rzadko używanych rzeczy czy do suszenia prania, to konieczne jest zbudowanie pomostu ażurowego na ocieplonym stropie, który umożliwi chodzenie po nim.
Ocieplenie poddasza nieużytkowego na stropie drewnianym belkowym wełną skalną
Strop belkowy poddasza nieużytkowego ociepla się według poniższych etapów:
W zależności od panujących warunków wilgotnościowych w pomieszczeniu oraz typu wentylacji, może być konieczne zastosowanie folii paroizolacyjnej zanim przystąpimy do ocieplania. Zadaniem folii jest regulacja poziomu wilgotności w pomieszczeniach, zapobieganie gromadzeniu się wilgoci w konstrukcji dachu oraz zapewnianie skuteczności działania izolacji termicznej poprzez zapewnienie szczelności i eliminację niekontrolowanego przepływu powietrza. W takim wypadku ROCKWOOL poleca aktywną folię ROCKTECT Intello Climate Plus.
Kolejnym etapem jest izolacja stropodachu wentylowanego, którą można wykonywać z rolek i płyt z wełny skalnej. ROCKWOOL oferuje takie płyty, jak: TOPROCK SUPER, TOPROCK PLUS lub płyty SUPERROCK, ROCKMIN PLUS, ROCKMIN. By zapewnić wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnić wymagania stawiane w warunkach technicznych budynkom na 2021 rok, grubość izolacji powinna wynosić 35 cm. Płyty z wełny skalnej należy układać mijankowo, w dwóch warstwach.
Pamiętajmy, że bezpośrednio po warstwach ocieplenia chodzić nie wolno. Należy więc zbudować pomost ażurowy z desek, by możliwe było chodzenie po ocieplonym stropodachu.