Chciałbyś zamienić poddasze swojego domu w funkcjonalne pomieszczenie mieszkalne? Pomyśl najpierw o szczelnej izolacji dachu.
Szacuje się, że aż 30% zgromadzonego w domu ciepła wydostaje się przez dach. Zobacz, jakich typowych błędów unikać w procesie ocieplania poddasza oraz kosztuje ocieplenie poddasza.
Jak zbudowany jest dach, czyli jak dobrać materiał do struktury sklepienia?
Zanim wybierzesz materiał do ocieplenia poddasza, musisz zrozumieć, jak zbudowany jest dach. Zazwyczaj składa się z krokwi, drewnianych lub stalowych płatwi oraz jętek, które wspólnie tworzą sieć połączonych pod różnymi kątami desek i belek. Podstawowym problemem takiej konstrukcji dachu jest ograniczenie materiałów służących ociepleniu poddasza do tych, które wykazują właściwości elastyczne i dobrze wypełniają przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcyjnymi dachu.
Takie cechy posiada skalna wełna mineralna, która jest zdecydowanym liderem wśród produktów do termoizolacji dachów. Dzięki swojej gęstości szczelnie wypełnia przestrzenie pomiędzy belkami, dostosowując swój kształt do szkieletu dachu. Skalną wełnę mineralną kładzie się w dwóch warstwach o łącznej grubości 25-30 cm.
Wełna skalna została wykonana w procesie stapiania skały bazaltowej, gabro, kamienia wapiennego. Powstałe włókna skalne połączono środkami wiążącymi oraz impregnującymi. Dzięki temu wełna zachowuje zarówno sprężystość, jak i trwałą strukturę. Co jednak ważniejsze: jest hydrofobowa – wykazuje znikomą chłonność wilgoci z powietrza. Dzięki temu masz pewność, że na warstwie termoizolacji twojego poddasza nie zagnieżdżą się zarodniki pleśni i grzybów.
Ponadto włóknista struktura oraz gęstość wełny sprawiają, że jest świetnym materiałem do izolacji akustycznej. To niezwykle istotne na poddaszach zaadaptowanych na pomieszczenia użytkowe. Dzięki wełnie domownicy nie usłyszą uciążliwego hałasu kropel deszczu lub gradu obijających się o pokrycie dachu.
Typowe błędy przy ocieplaniu poddasza – źle dobrany materiał
Podstawowym błędem termoizolacji dachu okazuje się więc źle dobrany materiał, który nie uwzględnia specyficznej konstrukcji sklepienia domu. Niestety, zazwyczaj ten błąd ujawnia się tuż przed rozpoczęciem prac i w konsekwencji tworzy dla inwestora zbędne koszty. Błąd nie musi jednak dotyczyć wyłącznie zakupu materiału, którego nie da się ułożyć pomiędzy belkami poddasza, ale także jego właściwości.
Do ocieplenia wykorzystuje się również piankę PUR. Ten materiał, aplikowany natryskowo, w przeciwieństwie do wełny skalnej nie wykazuje odporności na ogień, co w skrajnych przypadkach może spotęgować szybkie rozprzestrzenianie się zaprószonego ognia wewnątrz budynku, a w konsekwencji zakończyć się zawaleniem dachu i naruszeniem konstrukcji całego domu.
Typowy błąd przy ocieplaniu poddasza – niechlujny montaż
Jeśli wybrałeś już właściwy materiał i oceniłeś jego grubość, pozostaje jedynie zamontować go w konstrukcji dachu. Patrz jednak uważnie na ręce ekipy remontowej.
Po pierwsze, upewnij się, że płyty wełny są dobrze przycięte. Co to znaczy? Każda płyta powinna być szersza od rozstawu krokwi o około 2-3 cm. Zapobiegnie to jej osiadaniu oraz powstawaniu przerw w warstwie izolacji.
Po drugie, sprawdź, czy izolacja została wykonana także wokół okien poddasza oraz w miejscach łączenia z izolacją ścian zewnętrznych. To najbardziej newralgiczne miejsca, przez które wydostaje się największa ilość ciepła z poddasza. Brak zabezpieczenia tych elementów stworzy drogę do ucieczki ciepła z pomieszczenia.
Po trzecie, upewnij się, że poszczególne płyty wełny skalnej ściśle do siebie przylegają. Jeśli fachowcy pozostawią między nimi nawet drobne przerwy, stworzy to tzw. mostki termiczne, przez które wysoka temperatura będzie przedostawać się na zewnątrz domu.
Czy oszczędzanie na ociepleniu się opłaca?
Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: nie. Wykonanie solidnej termoizolacji budynku jest właśnie tym czynnikiem, który ma pomóc w generowaniu oszczędności poprzez zmniejszenie rachunków za gaz, energię elektryczną lub inne źródło, wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń.
Oszczędzanie na materiałach, np. na zakupie nieco tańszej wełny szklanej albo położenie tylko jednej warstwy wełny, spowoduje mniejszą ochronę przed ogniem. Wełna szklana wytrzymuje temperaturę do 600-700°C, skalna do 1000 °C. Wełna skalna nie reaguje na ogień i zmniejsza ryzyko wybuchu pożaru, tym samym zwiększając poziom bezpieczeństwa domowników.
Oszczędzanie na wykonaniu solidnej warstwy termoizolacyjnej domu to krótkowzroczne działania, które może wzmocnią zasoby twojego konta na krótką chwilę, jednak w dłuższej perspektywie nie dadzą oszczędności. Raz wydana suma na wykonanie ocieplenia szybko zwróci się w niższych rachunkach za ogrzewanie.
Ocieplenie poddasza – co wliczyć w koszty?
Koszty wykonania ocieplenia poddasza można podzielić na trzy grupy:
- cena wełny skalnej, która zależna jest od jej grubości i zastosowania,
- rozmiar ocieplanej powierzchni poddasza,
- wynagrodzenie dla wykonawców liczone od każdego położonego metra kwadratowego płyty, z uwzględnieniem wykonania rusztowania oraz osłonięcia wełny folią izolacyjną.
Całkowity koszt ocieplenia poddasza zależy więc od twoich potrzeb w zakresie termoizolacji dachu. Cena wełny zmniejsza się proporcjonalnie do jej grubości oraz zwiększania współczynnika przewodzenia ciepła.
Jak wykonać ocieplenie poddasza?
Przy odrobinie wysiłku możesz skutecznie zamontować warstwę termoizolacyjną na poddaszu własnymi rękoma.
Pierwszym krokiem na drodze do poprawy izolacji termicznej poddasza użytkowego jest dokonanie dokładnych wymiarów rozstawu w świetle pomiędzy krokwiami. Tylko gdy dysponujesz tymi danymi, jesteś w stanie wyciąć odpowiednie fragmenty wełny skalnej.
Drugim krokiem jest więc wykorzystanie posiadanych wymiarów do wycięcia płyt wełny skalnej o właściwym rozmiarze. W tym celu najłatwiej będzie ci rozwinąć fragment dużej rolki i odmierzyć ilość potrzebnych centymetrów (z uwzględnieniem 2-3 cm nadmiaru!). Pamiętaj, żeby potrzebne płyty odcinać z długości rolki, by zmniejszyć w ten sposób ilość odpadów nienadających się do wykorzystania.
Następnie (krok trzeci) wciśnij przygotowane płyty w przestrzenie między krokwiami. Pozostawione naddatki powinny utrzymać je na miejscu. Jeśli zauważysz choć drobne szpary, koniecznie wypełnij je docinkami wełny. W ten sposób unikniesz powstania tzw. mostków termicznych.
Trudniejszym wyzwaniem będzie krok czwarty, który polega na zamontowaniu stalowego rusztowania pod okładziny połaci i stropu poddasza. Ruszt składa się z dwóch elementów – wieszaków dystansowych oraz profili nośnych okładzin. Wieszaki przymocuj albo do czoła, albo do boku krokwi w odległości 30-75 cm od siebie. Taki rozstrzał spowodowany jest różnicami w grubości warstw wełny, a także liczby okładzin. Im grubsza wełna i więcej okładzin, tym większą musisz zachować przestrzeń pomiędzy wieszakami. Następnie przymocuj do nich przygotowane profile nośne, które powinny tworzyć z krokwiami kąt prosty. Pamiętaj, żeby także je wypełnić paskami z wełny skalnej, by zmaksymalizować efektywność termoizolacji poddasza.
Mając tak przygotowany ruszt, możesz przejść do układania drugiej warstwy wełny. Układaj płyty pomiędzy profilami nośnymi, które będą utrzymywać je na miejscu. Druga warstwa przykrywa powierzchnie krokwi, jętek oraz kleszczy, które stanowią naturalne mostki termiczne. Izolując je, zapobiegasz więc uciekaniu ciepła tą drogą. Druga warstwa wełny skalnej stanowi właściwe miejsce do ułożenia zabezpieczonych przewodów elektrycznych. Nie musisz obawiać się ich spięcia, ze względu na właściwości ognioodporne wełny.
Jeśli zamierzasz na poddaszu zorganizować kuchnię, łazienkę, pralnię, suszarnię lub inne miejsce generujące zwiększoną ilość pary wodnej, warto zabezpieczyć przygotowaną termoizolację warstwą paroizolacji. Ułóż ją metodą „na zakładkę”, tzn. koniec jednej warstwy nakładaj na początek drugiej itd. Poszczególne elementy połącz taśmą dwustronnie klejącą. Warstwy paroizolacji należy nakładać wewnątrz poddasza do spodu stalowych profili nośnych.
Podsumowanie
Ocieplenie poddasza odpowiada za efektywniejsze gospodarowanie ciepłem w pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że ze względu na specyficzną konstrukcję dachu do jego uszczelnienia najlepiej sprawdzi się skalna wełna mineralna.
Jeśli nie możesz przeznaczyć wolnego weekendu na przeprowadzenie prac samodzielnie, pozostaje ci wynajęcie profesjonalnej ekipy. Pamiętaj jednak, by kontrolować ich działania, posiłkując się zawartymi w artykule informacjami. Zwróć uwagę przede wszystkim na:
- rozmiar wycinanych płyt wełny skalnej,
- wypełnienie wolnych przestrzeni docinkami wełny,
- uszczelnienie potencjalnych mostków termicznych, tj. krokwi, jętek, kleszczy, framugi okien,
- położenie dwóch warstw wełny,
- położenie warstwy paroizolacji (jeśli umowa to obejmowała).