Powszechnie wiadomo, że za smog odpowiedziane są nieocieplone domy jednorodzinne, wyposażone w nieefektywne, często opalane złej jakości paliwem, piece i kotły.

Jak zatem możemy temu zaradzić we własnym domu? Jakie efekty mogą dać nasze działania termomodernizacyjne? Jak przeprowadzić poprawnie remont, aby na tym nie stracić? Czy wymieniać kocioł czy docieplać?

Chcąc walczyć ze smogiem i decydując się na przeprowadzenie termomodernizacji istotne jest to w jaki sposób do tego podejdziemy i w jakiej kolejności wykonamy poszczególne działania termomodernizacyjne. Wiedząc już dobrze, co jest prawdziwą przyczyną powstawiania smogu, możemy spokojnie zacząć planować prace termomodernizacyjne – czyli najpierw skupić się na odpowiednim dociepleniu ścian i dachu, a następnie dobrać i wymienić system grzewczy. Dzięki temu nie tylko zmniejszymy emisję szkodliwych substancji, ale również znacząco obniżamy koszty ogrzewania naszego domu. Dlaczego?

Wymiana pieca/kotła – wyższe koszty

Wymieniając kocioł w małym domu jednorodzinnym jesteśmy w stanie zmniejszyć emisję substancji odpowiedzianych za powstawanie smogu o 88%. Wydawać by się mogło super rozwiązania – wymienić piec. Jednakże jeśli spojrzymy na kwestie późniejszych kosztów ogrzewania domu, to zobaczymy wzrost nawet o 4000 zł rocznie, w przypadku przejścia na gaz ziemny.

Możemy tego uniknąć najpierw docieplając dom. W naszym domu ciepło ucieka najbardziej przez dach i ściany, i to od nich powinniśmy zacząć termomodernizację.

Poddasze – różne możliwości, te same korzyści

Planując termomodernizację poddasza możemy zdecydować się na trzy różne rozwiązania, w zależności od naszej sytuacji.

Wełnę skalną ROCKWOOL można stosować w wielu rozwiązaniach ocieplenia poddasza. W wersji tradycyjnej między i pod krokwiami świetnie sprawdzają się płyty SUPERROCK PREMIUM, SUPERROCK i maty TOPROCK PREMIUMTOPROCK SUPER. Zastosowanie w postaci dwóch warstw pozwala zniwelować mostki termiczne, a dzięki właściwościom wełny skalnej, nie tylko chronimy poddasze przed ogniem, gwarantujemy ciszę i komfort na poddaszu, dbając o przyjemny mikroklimat i temperaturę zarówno zimą jak i latem. To rozwiązanie znakomicie pasuje, gdy w termomodernizowanych domu adaptujemy nieużytkowe poddasze.

Docieplenie poddasza dwuwarstwowo

Ciepłe powietrze zawsze idzie do góry, dlatego to przez poddasze tracimy najwięcej ciepła, a co za tym idzie pieniędzy. Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto docieplić poddasze dwuwarstwowo wełną skalną i jak to zrobić.

superwykonawca, homepage, solidhaus, realizacje

W sytuacji remontu dachu warto rozważyć rozwiązanie nakrokwiowe również z użyciem produktów SUPERROCK i TOPROCK SUPER. Dzięki temu nie tracimy powierzchni wewnątrz, a jednocześnie całe prace odbywają się na zewnątrz dachu. Całość prac montażowych odbywa się po zewnętrznej stronie dachu. W połączeniu z tradycyjnym rozwiązaniem izolacji między i pod krokwiami, daje nam znakomite efekty termiczne i akustyczne. CO więcej, w trakcie montażu tego rozwiązań nie musimy się martwić o pomieszczenia na poddaszu.

Alternatywne rozwiązanie docieplenia poddasza

Izolacje nakrowkiową stosuje się kiedy planujemy modernizację całego dachu a nie chcemy remontować pomieszczenia w środku. Zobacz jak poprawnie wykonawcą taką izolację nakrokwiową wełną skalną.

superwykonawca, homepage, solidhaus, realizacje

Innym nowym alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie granulatu GRANROCK SUPER z wełny skalnej, który w połączeniu z systemem ROCKTECT zapewnia trwałe ocieplenie i regulację wilgotności pomieszczeń. To rozwiązanie pozwala nam w 1 dzień wykonać termomodernizację i docieplić nawet już używane poddasze. Dzięki zastosowaniu technologii wdmuchiwania wełny skalnej czy to na strop w przypadku poddaszy nieużytkowych czy pod regipsy w przypadku docieplenia skosów, możemy w prosty i szybki sposób wypełnić i docieplić istniejące poddasze nieużytkowe i użytkowe. Dodatkowymi zaletami tego rozwiązania oprócz czasu montażu jest czas wykonywania – może je wykonywać również w okresie zimowym.

Ciepłe i trwałe ściany

W przypadku ścian wyróżnić możemy dwa rodzaj rozwiązań, które możemy zastosować w naszym domu i podnieść jego efektywność energetyczną, a przez to zmniejszyć i rachunki za ogrzewanie i emisję szkodliwych substancji, jeszcze bez wymiany pieca. Te rozwiązania to:

  • ściany wykonane w metodzie lekkiej mokrej – z tynkiem
  • ściany wykonane w metodzie lekkiej suchej – z różnego rodzaju okładzinami, np. z desek, z paneli, z blachy

Do rozwiązań tradycyjnych, czyli ścian wykańczanych tynkiem zastosowanie znajdują produkty FRONTROCK SUPER i FRONTROCK PLUS. To najbardziej popularne dziś rozwiązanie izolacji ścian w domach jednorodzinnych. Wykonanie takiego docieplenia ścian pozwala nie tylko zmniejszyć rachunki a ogrzewanie, ale również poprawia bezpieczeństwo całego naszego domu, jako że izolacji z wełny skalnej jest niepalna. Dodatkowo dzięki dwugęstościowej technologii FRONTROCK SUPER zmniejsza ryzyko uszkodzenia fasady w trakcie jej montażu jak również późniejszego okresu eksploatacji. Wełnę skalną można stosować na istniejące już ocieplenie, co znakomicie sprawdza się w sytuacji, gdy planujemy ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze.

Docieplenie ścian zewnętrznych domu

Dzięki termomodernizacji ścian zewnętrznych płytami z wełny skalnej możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zmniejszyć emisję substancji odpowiedzianych za powstawianie smogu. Dowiedz się więcej, co daje Ci dodatkowe docieplenie ścian wełną skalną.

article image

Coraz bardziej zyskującym na popularności rozwiązaniem również termomodernizacyjnym jest ocieplenie metodą lekka suchą, czyli tzw. fasada wentylowana. W tego typu rozwiązaniach stosuje się takie produkty z wełny skalnej ROCKWOOL jak VENTIROCK SUPER, VENTIROCK PLUS czy VENTIROCK. Wszystkie te produkty cechuje znakomita izolacyjność termiczna, co pozwala w przypadku termomodernizacji na poprawę parametrów modernizowanych ścian do wymagań programu Czyste Powietrze. Zastosowanie wełny skalnej w tych rozwiązań pozwala na stworzenie ciekawej i odmiennej fasady wykończonej deskami, panelami ROCKPANEL czy szkłem. Gdy termomodernizujemy dom i zmniejszamy rachunkami za ogrzewanie i szkodliwą emisję, możemy również nadać nowe życie naszemu domowi poprzez zmianę jego wyglądu.

Jak postępować dalej z termomodernizacją?

Kiedy już zdecydowaliśmy się na termomodernizację możemy to robić na kilka różnych sposobów. Pierwszy etap to analiza od czego zacząć – czy chcemy najpierw docieplić ścian czy dach. W tym celu pomocny może być audyt energetyczny który określi jaki potencjał ma ze sobą ocieplenie ścian a jaki dach, ile oszczędności nam przyniosą te prace oraz jaki będzie czas zwrotu tej inwestycji. Przydatne może to się okazać kiedy nie do końca wiemy w jakim stanie jest nasz dom. Taki audyt energetyczny pozwoli określić jak najlepiej podejść do procesu termomodernizacji i w jakiej kolejności prowadzić prace dociepleniowe.

Niższe rachunki i czyste powietrze jednocześnie

Przyjęcie takich rozwiązań pozwala znacząco ograniczyć smog i rachunki za ogrzewanie. Dalej można przystąpić do wymiany kotła, dzięki czemu jeszcze bardziej zmniejszymy emisję smogu i wpłyniemy na poziom czystego powietrza w naszym otoczeniu, a koszty ogrzewania nadal będą niższe od początkowych. Dzięki dociepleniu najpierw ścian i dachu a następnie wymianie kotła koszt ogrzewania w naszym domu spadnie nawet o 1.400 zł rocznie, a emisja aż o 96%. Tak przeprowadzona kompleksowa termomodernizacji oto gwarancja czystego powietrza.

Dodatkowo możemy skorzystać ze wsparcia w ramach programu Czyste Powietrze lub z ulgi termomodernizacyjnej.

Podsumowanie:

Chcąc poprawić komfort mieszkania i koszty ogrzewania, a co za tym idzie zmniejszyć emisję smogu wystarczy wykonać docieplenie poddaszy produktami z wełny skalnej ROCKWOOL, takimi jak SUPERROCK PREMIUM, SUPERROCK, TOPROCK PREMIUM, TOPROCK SUPER, GRANROCK SUPER, System ROCKTECT, a na ścianach zamontować ocieplenie z wełny skalnej FRONTROCK SUPER lub FRONTROCK PLUS lub FRONTROCK L lub też produkty z grupy VENTIROCK.

Rekomendowane rozwiązania do izolacji poddasza i ścian zewnętrznych