Ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną

Ściany zewnętrzne w największym stopniu odpowiadają za straty ciepła w budynkach mieszkalnych. Skuteczne, trwałe i bezpieczne ocieplenie ścian zewnętrznych to nie tylko oszczędność energii i pieniędzy na ogrzanie budynku, ale również podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, poprawa komfortu akustycznego oraz trwała i naturalna elewacja.

Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym cieplejszy dom, a więc niższe koszty ogrzewania. Drugą sprawą są wymagania dotyczące izolacyjności ścian, które wciąż się zaostrzają. Od 2014 r. współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U nie mógł być wyższy niż 0,25 W/(m²·K). Od 2017 r. wynosi on 0,23 W/(m²·K). Natomiast już od 2021 r. współczynnik U będzie mógł wynosić maksymalnie 0,20 W/(m²·K).

Dlaczego należy wykonać ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną?

Izolacja ścian zewnętrznych popularną metodą lekką mokrą może być wykonywana przy użyciu styropianu lub wełny mineralnej. To materiał ociepleniowy o parametrach porównywalnych ze styropianem, ale mający dodatkowe zalety, których styropian nie posiada. Pierwszą z nich jest akustyczna izolacja ścian. Wełna mineralna to materiał dźwiękochłonny, dzięki czemu do ocieplonych nią domów mniej docierają dźwięki uderzeniowe. Izolacja ścian zewnętrznych wełną mineralną zwiększa też bezpieczeństwo pożarowe budynków, jest to bowiem materiał niepalny, o czym świadczy najwyższa klasa reakcji na ogień A1.

Natomiast mniej popularna, ale coraz częściej stosowana np. w domach drewnianych, izolacja ścian zewnętrznych metodą lekką suchą wykonywana jest najczęściej przy użyciu płyt wełny mineralnej.

Jak systemowo ocieplić ściany zewnętrzne?

Najpopularniejszą metodą ocieplania ścian od zewnątrz jest metoda lekka-mokra. Powszechnie nazywa się ją także ETICS (bywa też nazywana BSO). Polega ona na tym, że do ścian mocuje się za pomocą kleju oraz łączników mechanicznych materiał izolacyjny, taki jak wełna skalna ROCKWOOL, a następnie wykańcza tynkiem cienkowarstwowym. Pomalowanie nowej warstwy ocieplenia spowoduje, że dom zyska estetyczny, nowy wygląd.

Popularność tej metody wynika z nieskomplikowanego technologicznie montażu. Do tego rodzaju ociepleń ROCKWOOL proponuje płyty ze skalnej wełny mineralnej FRONTROCK PLUS lub FRONTROCK SUPER. Zapewniają one ochronę przed zimnem, ogniem, hałasem i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Izolacja ścian - koszty i oszczędności

Na izolacji ścian zewnętrznych oszczędzać nie warto. Wybierać więc należy dobrej jakości materiał ociepleniowy, jak wełna skalna. Wykorzystując ją, bez kłopotu ocieplimy budynek zgodnie z normami dotyczącymi izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych.

Nie warto też oszczędzać na elementach systemu ETICS. Pamiętajmy, że system składa się z kilku elementów: klejów, zapraw, gruntów i tynków. Tylko w komplecie tworzą zamkniętą całość.

Oszczędności pojawią się podczas użytkowania budynku z poprawnie wykonaną termiczną izolacją ścian zewnętrznych. Obniżą się koszty ogrzewania budynku i będzie sens montażu nowoczesnych źródeł, jak pompy ciepła.

Izolacyjność przegrody zewnętrznej
0

Wymaganie dot. izolacyjności przegrody zewnętrznej przy temperaturze równej lub większej 16 stopni celcjusza.

Cena za m2 wełny skalnej do ocieplenia fasady wentylowanej
0

Przykładowa cena cennikowa m2 wełny skalnej do ocieplenia fasady wentylowanej z grupy produktów ROCKWOOL

Spadek starty energii
0

Spadek starty energii przez przegrodę zaizolowaną produktami spełniającymi wymagania standardu ROCKWOOL

Typowe rozwiązania dla ocieplenia ścian zewnętrznych

Wyślij zapytanie o ofertę na zakup wełny skalnej już dziś!

Masz pytanie dot. aplikacji?

Wypełnij formularz, a my przekażemy go do doradcy techniczno-handlowego.

Wyślij zapytanie

Materiały do pobrania

Zobacz webinaria z tematyki akustyki i komfortu akustycznego w budynkach