Ocieplanie strychu, poddasza i dachu skośnego
Poddasze to ciekawa przestrzeń do wykorzystania. Już w fazie projektowania domu, warto zadbać o to, by w przyszłości móc wykorzystać „strych” do celów mieszkalnych. Idealnym rozwiązaniem jest w tym przypadku ocieplenie poddasza wełną mineralną, taką jak wełna skalna ROCKWOOL.
Ocieplanie poddasza lub dachu skośnego - co warto wiedzieć?
Ocieplenie dachu jest konieczne, by na poddaszu można było komfortowo i bezpiecznie mieszkać, pracować czy magazynować rozmaitości. Izolacja poddasza musi być wykonana prawidłowo, ponieważ to właśnie przez dach ucieka około 1/4 energii zużywanej na ogrzewanie.
- W przypadku rozwiązania tradycyjnego (między i pod krokwie) ocieplenie dachu użytkowego, jak i nieużytkowego, powinno składać się z dwóch warstw wełny skalnej, o łącznej grubości 35 cm.
- W sytuacji, gdy zależy nam na zachowaniu elementów drewnianych na poddaszu, możemy zastosować rozwiązanie nakrokwiowe, o łącznej grubości 30 cm.
- Dla poddaszy nieużytkowych zastosowanie znajduje nadmuchiwana wełna skalna, o grubości 40 cm.
Ocieplenie poddasza - dlaczego warto?
Ocieplenie lub docieplenie poddasza to jeden z fundamentalnych kroków budowy czy modernizacji domu. Inwestycja ta przynosi szereg długoterminowych korzyści zarówno finansowych, jak i użytkowych:
- Dzięki efektywnej izolacji poddasza obniżysz koszt ogrzewania nawet o blisko 30%, ponieważ ciepło nie będzie uciekało przez dach.
- Odpowiednio zaizolowane poddasze podniesie wartość Twojej nieruchomości.
- Dobrze ocieplone poddasze zagwarantuje użytkownikom obiektu komfort termiczny przez cały rok (latem wnętrze domu będzie chłodniejsze, a zimą cieplejsze).
- Izolacja poddasza tłumi hałasy z zewnątrz, takie jak ryk silnika samochodu czy kosiarki, odgłosy prac warsztatowych czy deszczu lub wiatru, dzięki czemu nie zakłócają one spokoju domowników.
Czym się różni ocieplenie poddasza użytkowego od nieużytkowego?
Poddasze użytkowe jest integralną częścią przestrzeni mieszkalnej, dlatego potrzebuje izolacji o wysokiej skuteczności termicznej i akustycznej. Jego odpowiednie ocieplenie zapewnia nie tylko komfort cieplny przez cały rok, ale i chroni domowników przed nadmiernym hałasem zewnętrznym, co jest kluczowe w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo wełna skalna jest materiałem niepalnym, dzięki czemu zapewnia bierną ochronę przeciwogniową zapewniając bezpieczeństwo mieszańcom. Poddasze nieużytkowe pełni zwykle funkcję magazynową lub przestrzeni technicznej. Takie pomieszczenie wymaga izolacji, która skupi się na zapobieganiu stratom ciepła z reszty budynku, a także dodatkowo zabezpieczy go przed oddziaływaniem ognia. Ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego wymaga zastosowania materiałów wysokiej jakości, takich jak wełna do ocieplania poddaszy ROCKWOOL, która gwarantuje trwałość, efektywność i komfort na dziesięciolecia.
Czy każde poddasze nadaje się do tego, by urządzić tam mieszkanie?
Pod tym względem bardzo istotna jest wysokość pomieszczenia. Wygodne wnętrze pod dachem skośnym nie powinno być niższe niż 220 cm, dlatego też obliczając powierzchnię poddasza, w całości bierze się pod uwagę tylko część o wysokości powyżej 220 cm, natomiast od 140 do 220 cm liczy się w połowie. Na poddaszu użytkowym również ważna jest wysokość ścianki kolankowej, czyli ściany przenoszącej obciążenia dachu na strop i ściany zewnętrzne niższych kondygnacji. Ściankę kolankową buduje się po to, by podnieść nieco dach, a tym samym zwiększyć wysokość i powierzchnię użytkową poddasza. By wygodnie zagospodarować tę przestrzeń, ścianka powinna mieć minimum 90 cm wysokości.