Za većinu nas dom je mesto gde tražimo zaklon od spoljašnjeg sveta i opuštamo se, uživajući u sopstvenom miru. Za stanare višespratnica taj mir često ugrožava buka suseda iz stana iznad ili susednih stanova.
Pored buke od suseda, buci od saobraćaja su često izloženi i stariji objekti, posebno u zoni tramvaja. Stalna izloženost buci jedan je od simptoma savremenog života.
Istraživanja pokazuju da buka može značajno uticati na kvalitet života. Dugotrajno izlaganje jakoj buci izaziva stres u telu, što ubrzava rad srca, povećava krvni pritisak i utiče na imuni sistem. Prema istraživanju Svetske zdravstvene organizacije (SZO), zagađenje bukom utiče na san, društvenu produktivnost i čak može izazvati gubitak sluha.
Visokokvalitetna zvučna izolacija poda i zidova može pomoći u smanjenju buke koja dolazi od suseda. Na primer, postavljanje panela od kamene vune između unutrašnjih zidova ili u pregradnim zidovima između stanova može da smanji prenos zvuka. Postavljanjem spuštenog plafona sa izolacionim materijalima, sa pločama od kamene vune, ispod postojećeg plafona može se smanjiti zvuk koji dolazi iz gornjeg sprata ili susednih prostorija.
Dobra zvučna izolacija je osnova funkcionalne zgrade i doprinosi skladnom životu sa komšijama. Ulaganjem u zvučnu izolaciju novogradnje i prilikom adaptacije stana ili kuće povećava se kvalitet života svih stanara i povećava vrednost imovine.
Šta je zvučna izolacija i kako funkcioniše?
U osnovi, zvuk je energija koja se stvara kada nešto vibrira. Energija u talasima izvire iz izvora (zvuka) i uzrokuje da svi objekti sa kojima dođe u kontakt vibriraju na istoj frekvenciji. Za razliku od svetlosti, zvučni talasi relativno lako putuju kroz objekte. Iz tog razloga je, na primer, moguće čuti saobraćajnu buku uprkos zatvorenim prozorima.
Glavni cilj zvučne izolacije je da apsorbuje, reflektuje ili blokira zvuk kako bi se smanjio njegov prenos. Zvučna izolacija funkcioniše tako što dodaje barijere za prolaz zvučnih talasa. Na ovaj način se energija zvučnog talasa smanjuje do te mere da se jedva čuje.
Prema načinu na koji se zvuk prenosi, razlikujemo dve vrste buke:
- Vazdušna ili prostorna buka – prenosi se vazdušnim talasima spolja ili iz druge prostorije u prostoriju u kojoj ometa. Uzroci vazdušne buke mogu biti različiti, uključujući saobraćajnu buku, buku iz industrijskih postrojenja, let aviona, muziku ili razgovore. Vazdušna buka je često najčešći oblik buke koji se sreće u svakodnevnom životu.
- Udarna buka – prenosi se kroz konstrukciju, odnosno plafone, podove, zidove. Ovo može uključivati zvukove poput bušenja, udaranja, pada predmeta, povlačenja nameštaja, udaraca čekićem i slično. Ovu vrstu buke karakteriše iznenadna i kratkotrajna priroda zvuka.
Intenzitet buke se meri u decibelima (dB). Veće vrednosti decibela ukazuju na viši nivo buke. Nizak nivo buke se obično smatra do 30 dB, dok se nivo buke od 60 dB i više može smatrati bukom koja može izazvati neugodnost ili negativne posledice po zdravlje.
Efikasnost zvučne izolacije se meri određivanjem indeksa zvučne izolacije Rv, koji se numerički izražava u decibelima (dB). Važno je napomenuti da indeks zvučne izolacije Rv za element ne pokazuje koliko buke taj element propušta, već za koliko dB smanjuje svoj nivo.
Kamena vuna ima vlaknastu strukturu koja ROCKWOOL proizvodima, po svojoj prirodi, pruža visokoefikasnu sposobnost apsorpcije zvuka, značajno doprinoseći poboljšanju zvučna izolacija konstrukcije u koju se ugrađuje.
U smislu poboljšanja akustičnih performansi građevine, kamena vuna ima nekoliko prednosti u zvučnoj izolaciji objekta:
- poboljšava apsorpciju zvuka
- smanjuje prenos buke
- poboljšava produktivnost na radnom mestu
- održava domove tihim i udobnim
ROCKWOOL zvučna izolacija od kamene vune je testirana u laboratorijskim uslovima i dokazano poboljšava akustične performanse objekta u koji je ugrađena.